Przygotowanie do odchudzania

Każdy proces odchudzania powinien być poprzedzony okresem przygotowania. To zapewnia organizmowi łagodne przejście ze schematu do samodyscypliny. Schematem nazywam tu wszystkie przyzwyczajenia żywieniowe takie jak: nieregularne posiłki (organizm nie potrafi w sposób stabilny odżywiać komórek przez co zaczyna ?gromadzić? obawiając się niedoborów), tendencje do spożywania nadmiernie obfitych lub zbyt ubogich porcji żywieniowych i wreszcie przesadne ?wychładzanie? lub ?rozgrzewanie? organizmu (skrajności: dieta warzywna lub wyłącznie wysoko tłuszczowa). Dlatego powinniśmy rozpocząć przygodę z właściwym odchudzaniem od ustalenia godzin jedzenia. Jest to ważne z powodu funkcji poszczególnych narządów które to zwiększają stopniowo swoją wydajność, osiągając swój szczyt, po czym zaczynają powoli słabnąć (zwalniać), aż do osiągnięcia minimum swojej pracy ? jak w życiu. Jeszcze raz: Każdy narząd wewnętrzny w ciągu doby ma swoje dwie godziny, w przeciągu których pracuje wydajniej od pozostałych. Jest to czas tak zwanego maksimum narządu. Jego praca słabnie dokładnie po 12 godzinach, wtedy ma swoje minimum efektywności czyli przechodzi w fazę wypoczynku.

 

Ważne jest, aby wszelkie w tym przypadku posiłki mające działać terapeutycznie na określony narząd, a co za tym idzie-partię ciała-podawać w godzinach jego maksimum. Pożywienie podane w czasie minimum organu, czyli w porze jego odpoczynku nie będzie w pełni skuteczne i może spowodować przybieranie w tkankę tłuszczową.


Tak więc:

Śniadanie: pomiędzy 7, a 9 rano.
W swoje maksimum wkracza żołądek. Wtedy wydziela się najwięcej soków trawiennych - siła trawienia jest najwyższa.

 

Obiad: pomiędzy godz 11 a 13.
W okolicach tego przedziału czasowego organizm osiąga najwyższą wydolność. Ponadto w czasie między 13 a 15 następuje najefektywniejsze wchłanianie substancji odżywczych uzyskanych ze strawionego pokarmu. Dlatego wszystko co zjemy do godz 13 zostanie bardzo dobrze strawione. Im bliżej wieczora, tym ten proces staje się bardziej upośledzony, a w nocy zanika. Stąd, jeśli spożyje się główny posiłek późnym wieczorem, rano obudzimy się bez energii, z uczuciem pełności i zmęczenia.

 

Kolacja: do godz 17 (latem do 18).
Ten przedział czasowy jest dla człowieka niezwykle ważny. Jest to czas, kiedy współpracujące ze sobą narządy rozprowadzają zgromadzoną z pożywienia energię do pozostałych narządów i pomiędzy siebie. Prawie wszystko zostaje przetworzone i wykorzystane, reszta-wydalona, bez odkładania się zbędnego tłuszczu.


Szczegółowe dobieranie diety w oparciu o aktualny stan zdrowia odbywać się będzie w naszym gabinecie od 21 marca, adres gabinetu - kliknij tutaj.

Artykuł tygodnia

DLACZEGO LUDZIE KŁAMIĄ

Dlaczego ludzie szerzą oszczerstwa, odbierają bezinteresownie innym dobre imię? Czy tylko po to, by siebie usprawiedliwić, poczuć przez chwilę satysfakcję, że nie ma świata prawdy, wolnego od zła i zamętu? Kłamstwo - grzech główny. Zakaz kłamania został wyryty na kamiennych Mojżeszowych tablicach.

Ojcem kłamstwa jest diabolos - ten, którego celem jest - jak powiada Pismo Święte - sianie zamętu, zamieszanie, skłócanie. Philip Zimbardo, jeden ze współczesnych badaczy psychologii dobra i zła, stawiając pytanie o to, dlaczego dobrzy ludzie czynią zło, powiada, że grzechem anioła niosącego światło, zwanego Lucyferem, jest to, co średniowieczni myśliciele nazywali cupiditas: pożądanie, zachłanność, skąpstwo, potrzeba dominacji nad innymi - przymus, by zagarniać, zawłaszczać, podporządkowywać sobie wszystko i wszystkich.

Taki człowiek wrogie dla siebie otoczenie (które mogłoby obnażyć kłamstwo) będzie od siebie odpychać lub atakować.

Więcej…