Mata z gorczyczą (materac gorczycowy)

b_735_500_16777215_00_images_artykuly_2015_mata-sentiien.jpg

Nasiona gorczycy białej używali już starożytni Sumerowie. Pierwszy przepis na nią pochodzi ze starożytnego Rzymu (I wiek.n.e.) i dotyczył wyrobu musztardy. Do Polski roślina ta dotarła w XVI wieku. Plastry z niej sporządzone miały wyciągać z ciała wszelkie bóle.

Surowiec: nasiono:
Nasiona zawierają też flawonoidy i związki siarkowe, śluzy, białka itd. Gorczycę wykorzystywano również w najstarszych kulturach Azji i Europy przed wieloma tysiącami lat.  W medycynie ludowej używano jej do leczenia chorób.

Gorczycę głównie używano do wyrobu musztardy, oraz stosowano jako przyprawę do wędlin, mięs, konserw, marynat i pikli. Dzięki właściwościom bakteriobójczym zabezpiecza te produkty przed psuciem się.

Opis działania:
Korzystanie z takiego materaca usprawnia:

  • układ kostny,
  • pozbawia bólów reumatycznych, zwyrodnieniowych, pourazowych,
  • jest zbawienne w stanach migrenowych, bólach menstruacyjnych i innych.
  • ma znaczenie w stanach napięć nerwowych spowodowanych olbrzymim postępem cywilizacji.

Gorczyca działa kojąco, wycisza objawy:

  • nerwicowe,
  • lęki,
  • bezsenność,
  • napięcia mięśni,
  • nerwobóle,
  • wspomaga uregulowanie ciśnienia tętniczego krwi itd.

Używając materac z gorczycą w profilaktyce, możemy ustrzec się przed tymi wszystkimi schorzeniami. Stosowanie wyrobów gorczycowych powoduje wzrost odporności ogólnej organizmu, rzadsze występowanie infekcji dróg oddechowych, schorzeń alergicznych i szybsze cofanie się zmian chorobowych, zwłaszcza schorzeń ortopedycznych.

Lecznicze działanie gorczycy najczęściej wykorzystywane jest w medycynie tzw ludowej przy bólach reumatycznych (w postaci mat gorczycowych wypełnionych nasionami). Nasiona zachowują przydatność przez ok. 2 lata.

Wyrobów gorczycowych nie należy moczyć (prać).
Wyroby gorczycowe powinny być wykonane z materiałów naturalnych.

WAŻNE!
Zbiory gorczycy zazwyczaj są jesienią. Dlatego przy zakupie maty gorczycowej (materaca gorczycowego) należy brać pod uwagę czas jego zakupu. Najlepszym okresem do nabycia takiej maty są miesiące od końca września do kwietnia.

Materace zakupione w późniejszych miesiącach mają już rok przydatności za sobą. Pamiętajmy, że najlepsze działanie materaca trwa przez 2 lata, a nie tak jak opisują niektórzy producenci 3 lub 4 lata. To mit! Gorczyca po dwóch latach używalności nadaje się do wymiany.

 

 

 

Aktualności

"PROPONUJĘ CI ŚWIĘTOŚĆ" - Rekolekcje z o.Pio

Camino to Droga, droga w głąb siebie. Drogi są różne, tak jak wiele jest szlaków Camino prowadzących do Santiago de Compostela. Zapraszamy Cię w 12 dniową podróż, na Camino z Ojcem Pio. W tej Drodze celem jest Świętość.

Więcej…

Nadal zatrudnię Psychologów

Zatrudnię do współpracy psychologów wierzących, którzy chcą realizować swoje powołanie zawodowe w duchu Ewangelii.

Więcej…

Artykuł tygodnia

ZEGAR BIOLOGICZNY

Zioła, suplementy czy antybiotyki to nie "złoty środek" do wyzdrowienia. To tylko pewien etap, umożliwiający powrót do zdrowia. Co w takim razie jest źródłem zdrowia?
Zioła mogą przywrócić pełną równowagę pracy narządów wewnętrznych lecz aby uzyskać w pełni kondycję zdrowotną, należy włożyć w to swoją pracę - nad sobą. Pierwszym i najważniejszym lekarstwem jest właściwa dieta i pory spożywania posiłków. Istnieją różne szkoły i rozmaite teorie dotyczące stosowania diety lecz najważniejszym nauczycielem jest nasz organizm. To on mówi jakich posiłków unikać, jakie spożywać i kiedy. To samo dotyczy czasu pracy, odpoczynku, relaksu i snu.

Więcej…