Mata z gorczyczą (materac gorczycowy)

b_735_500_16777215_00_images_artykuly_2015_mata-sentiien.jpg

Nasiona gorczycy białej używali już starożytni Sumerowie. Pierwszy przepis na nią pochodzi ze starożytnego Rzymu (I wiek.n.e.) i dotyczył wyrobu musztardy. Do Polski roślina ta dotarła w XVI wieku. Plastry z niej sporządzone miały wyciągać z ciała wszelkie bóle.

Surowiec: nasiono:
Nasiona zawierają też flawonoidy i związki siarkowe, śluzy, białka itd. Gorczycę wykorzystywano również w najstarszych kulturach Azji i Europy przed wieloma tysiącami lat.  W medycynie ludowej używano jej do leczenia chorób.

Gorczycę głównie używano do wyrobu musztardy, oraz stosowano jako przyprawę do wędlin, mięs, konserw, marynat i pikli. Dzięki właściwościom bakteriobójczym zabezpiecza te produkty przed psuciem się.

Opis działania:
Korzystanie z takiego materaca usprawnia:

  • układ kostny,
  • pozbawia bólów reumatycznych, zwyrodnieniowych, pourazowych,
  • jest zbawienne w stanach migrenowych, bólach menstruacyjnych i innych.
  • ma znaczenie w stanach napięć nerwowych spowodowanych olbrzymim postępem cywilizacji.

Gorczyca działa kojąco, wycisza objawy:

  • nerwicowe,
  • lęki,
  • bezsenność,
  • napięcia mięśni,
  • nerwobóle,
  • wspomaga uregulowanie ciśnienia tętniczego krwi itd.

Używając materac z gorczycą w profilaktyce, możemy ustrzec się przed tymi wszystkimi schorzeniami. Stosowanie wyrobów gorczycowych powoduje wzrost odporności ogólnej organizmu, rzadsze występowanie infekcji dróg oddechowych, schorzeń alergicznych i szybsze cofanie się zmian chorobowych, zwłaszcza schorzeń ortopedycznych.

Lecznicze działanie gorczycy najczęściej wykorzystywane jest w medycynie tzw ludowej przy bólach reumatycznych (w postaci mat gorczycowych wypełnionych nasionami). Nasiona zachowują przydatność przez ok. 2 lata.

Wyrobów gorczycowych nie należy moczyć (prać).
Wyroby gorczycowe powinny być wykonane z materiałów naturalnych.

WAŻNE!
Zbiory gorczycy zazwyczaj są jesienią. Dlatego przy zakupie maty gorczycowej (materaca gorczycowego) należy brać pod uwagę czas jego zakupu. Najlepszym okresem do nabycia takiej maty są miesiące od końca września do kwietnia.

Materace zakupione w późniejszych miesiącach mają już rok przydatności za sobą. Pamiętajmy, że najlepsze działanie materaca trwa przez 2 lata, a nie tak jak opisują niektórzy producenci 3 lub 4 lata. To mit! Gorczyca po dwóch latach używalności nadaje się do wymiany.

 

 

 

Aktualności

STREFA IGNATIANUM

Czy trudno jest się modlić? Czy trudno jest spotykać się z Bogiem? – I tak i nie! Modlitwa z jednej strony wiąże się z codziennym zmaganiem, choćby tylko o czas. Z drugiej jednak strony jest ona czymś dziecięco prostym. Dla maleńkiego dziecka nie ma niczego prostszego i bardziej miłego niż trwanie w ramionach rodzica i gaworzenie z nim. W naszej dziecięcej relacji do Boga Ojca jest bardzo podobnie! Niemożliwe?

Więcej…

Artykuł tygodnia

7 MITÓW nt. KORONAWIRUSA

Internet aż huczy od "cudownych" sposobów na coronavirus-a. Jest jeden prawdziwy: Higiena osobista na Mega wysokim poziomie!
Należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny. Zasłaniać usta (nos) podczas kaszlu i kichania. Myć dłonie bezpośrednio po wejściu do domu i przed każdym posiłkiem. Nie przecierać oczu dłońmi zanim ich nie przemyjesz jak również nie dotykać brudnymi rękoma okolic jamy ustnej. Nie pić płynów z tej samej butelki, szklanki wspólnie z inną osobą.

Osoba spożywająca posiłek nie powinna dzielić się nim z drugą osobą używając do tego tych samych sztućców, z których właśnie korzysta. W miejscach publicznych unikać osób, które bezpośrednio za Tobą lub obok Ciebie kaszlą lub kichają np. w kinie, teatrze, Kościele itd

Więcej…