Prorocy i proroctwa

prorocy-i-proroctwa_1.jpg

Dzisiejsze media ociekają wiadomościami o przepowiedniach, objawieniach, proroctwach. Mamy już te, które są przekazane i potwierdzone przez Kościół katolicki (Stolicę Apostolską) ale i takie, które są "dodawane" do oficjalnych przekazów. Bywa też, że jest jakiś prorok, który głosi zupełnie coś innego niż większość. W 1 Księdze Królewskiej w rozdziale 22 czytamy, że Izrael był podzielony na dwa królestwa - królestwo północne i południowe. Podzielenie nastąpiło w wyniku niewierności Bogu. Bóg podzielił ich ponieważ byli zbyt pewni siebie. Naród został podzielony...mówi Ci to coś?

W 1 Księdze Królewskiej w rozdziale 22 Król Izraelski sprzymierza się z królem Judy, król Achab z królem Jozafatem i postanowili, że odzyskają Ramot Gilead, które do nas należy - mówili - a teraz jest w rękach króla Aramu. 
Mamy tutaj dwóch królów, króla Izraela, króla Judy, oboje należą do ludu Bożego i napawają się tym, że to do nich należy ta ziemia, do narodu wybranego, a jest w rękach króla Aramu - w rękach jakiegoś poganina, trzeba to odebrać! Jest to oczywiste, że chcą wykazać się wiarą i heroizmem. Przecież Jahwe jest naszym Bogiem i dał nam tą ziemię jako Ziemię Obiecaną! I co robią? "Jozafat rzekł królowi izraelskiemu: «Najpierw zapytaj, proszę, o słowo Jahwe!» Król więc izraelski zgromadził około czterystu proroków i rzekł do nich: «Czy powinienem wyruszyć na wojnę o Ramot w Gileadzie, czy też powinienem tego zaniechać?» A oni odpowiedzieli: «Wyruszaj, z pewnością. Pan da je w ręce króla».  Jednak Jozafat rzekł: «Czy nie ma tu jeszcze jakiegoś proroka Pańskiego, abyśmy mogli przez niego zapytać?»" (Krl 22,5-7) 
Zwróćmy uwagę, że król Izraelski pyta się czterystu proroków, czterystu mężów i szukał jeszcze jednego. Nie tylko opisani prorocy w Księgach Pisma Świętego byli prorokami - była ich niezliczona rzesza, tak jak dzisiaj mamy księży, inne osoby głoszące takie czy inne treści, tak tutaj czterystu proroków głosiło pomyślność królowi Jozafatowi i Achabowi, że zwyciężą w tej walce. W sumieniu króla jednak coś nie dawało spokoju dlatego zapytał czy czasem gdzieś nie ma jeszcze jakiegoś proroka. "Na to król izraelski odrzekł Jozafatowi: «Jest jeszcze jeden mąż, przez którego można zapytać Pana, ale ja go nienawidzę, bo nie prorokuje mi dobrze, tylko źle. To jest Mikajehu (Micheasz), syn Jimli»"

Mamy dzisiaj różne proroctwa, które początkowo sieją grozę, a potem wybawienie. kogo słuchać? Czy objawienia takie czy inne przepowiadające pewne zdarzenia historyczne, są prawdziwe? Czy możemy dać im wiarę?
"Wówczas rzekł (Micheasz): «Ujrzałem całego Izraela rozproszonego po górach,jak owce bez pasterza,i Pan rzekł: Nie ma nad nimi pana. Niech wróci każdy w pokoju do swego domu».Wtedy król izraelski zwrócił się Jozafata: «Czyż ci nie powiedziałem? Nie prorokuje mi pomyślności, tylko nieszczęścia». Tamten zaś dalej mówił: «Dlatego słuchaj wyroku Pańskiego! Ujrzałem Pana siedzącego na swym tronie, a stały przy Nim po Jego prawej i po lewej stronie wszystkie zastępy niebieskie.  Wówczas Pan rzekł: "Kto zwiedzie Achaba, aby poszedł i poległ w Ramot w Gileadzie?" Gdy zaś jeden rzekł tak, a drugi mówił inaczej,  wystąpił pewien duch i stanąwszy przed Panem, powiedział: "Ja go zwiodę". Wtedy Pan rzekł do niego: "Jak?" On zaś odrzekł: "Wyjdę i stanę się duchem kłamstwa w ustach wszystkich jego proroków".(Krl 22,17-22)

"Pewien duch" (zły duch bo uważam, że to o nim mowa) włożył kłamstwo w usta czterystu proroków! A byli to prorocy w imię Boga w Izraelu! Niby "Boży ludzie". I teraz jeżeli wierzysz, że masz konkretne powołanie od Ducha św aby iść i uzdrawiać ludzi (np. z koronawirusa), albo głosić jakieś proroctwa, a nie masz w sobie rozeznawania wtedy uważaj bo możesz zostać zwiedziony i zwieść innych. Jeśli nie umiemy rozeznawać wg Ducha św to uważajmy na wszelkie przepowiednie. Czasem trzeba się zwyczajnie poddać tak jak Izraelczycy Babilończykom aby wygrać. Lepiej trwać z Kościołem, który nie zawsze głosi to czego byśmy oczekiwali niż dać wiarę ludziom, którzy są głośni, może medialni ale nie koniecznie zgodni z Duchem Bożym.

co z ta wiara

Naucz się rozeznawać www.jezuici.pl

Aktualności

Jak wzbudzić żal doskonały

Więcej…

Porady Zielarskie Online

Skorzystaj z wygodnych konsultacji online, które pozwolą Ci uzyskać porady bez wychodzenia z domu.

Zarezerwuj poradę zielarską online - kliknij tutaj.  

Konsultacja zdalna może odbywać się poprzez platformę Skype, specjalny dedykowany link (bez konieczności logowania), lub też drogą telefoniczną. Wybór preferowanego sposobu kontaktu zostanie dokonany w chwili planowanego rozpoczęcia konsultacji. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom, nasi pacjenci mogą skorzystać z profesjonalnej opieki zdrowotnej bez konieczności osobistego stawiania się w gabinecie.

STREFA IGNATIANUM

Wprowadzenie do modlitwy medytacyjnej.

Więcej…

Artykuł tygodnia

Epidemia Głodu - Aktualizacja

Na łamach naszej strony internetowej pragnę raz jeszcze podziękować wszystkim, którzy wspierają razem z nami polskich Misjonarzy i ludność w Afryce. W kwietniu prosiliśmy dla nich o pomoc finansową ponieważ sytuacja w Afryce jest dramatyczna. Zostali pozostawieni bez opieki i środków medycznych, wystarczającej żywności, pitnej wody, a szalejąca pandemia koronawirusa wespół z towarzyszącymi chorobami zaczęły zbierać  ogromne śmiertelne żniwo.
Niemal wszystkie instytucje charytatywne, większość lekarzy i osób niosących pomoc opuściła kontynent Afryki. Pozostali głównie polscy Misjonarze. Ich apel o pomoc - dzięki Bogu - nie pozostał bez echa. My również dołączyliśmy do tych, którzy odpowiedzieli na to wezwanie.

Więcej…