Nie możesz dodzwonić się do nas?

Takie sygnały do nas dochodzą. Ostatnio postanowiłem sprawdzić nieodebrane połączenia i nagle okazuje się, że próbujecie Państwo kontaktować się telefonicznie w porach, które są wolne od pracy. Połączenia zaczynają się od godz. 6:30 w poniedziałek (rozpoczynamy pracę w Jastrzębiu w poniedziałek od 9:00) i kończą po godz. 23. w niedzielę (pracujemy w Jastrzębiu 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do17:00.)

Natomiast kontakt telefoniczny do gabinetu dla osób z wielkopolski [komórkowy] czynny jest 4 dni w tygodniu od poniedziałku do CZWARTKU od godz. 10:00 - 17:00 słownie: od godz. DZIESIĄTEJ rano do godz. SIEDEMNASTEJ po południu.

Nie odczytujemy i nie odpisujemy na sms-y!

Po tym czasie jest czas przeznaczony dla rodziny i innych obowiązków.

Ale to nie wszystko. Okazuje się, że najwięcej połączeń zarówno na nr tel stacjonarny w Jastrzębiu i komórkowy jest w godzinach pomiędzy 7 rano, a 23:30  - właśnie w niedzielę!. W sobotę bardzo podobnie: połączenia nieodebrane zaczynają się od godz. 7:00 do 23:45 (średnio co 10 - 20 min) Rekordowa ilość połączeń ma miejsce pomiędzy godzinami 6:30 - 9:30 oraz po godz. 20:30 głównie w sobotę i niedzielę.

Kochani, my również mamy rodziny i mieszkamy w domach, a nie w pracy. Praca gabinetu i sklepu zielarskiego to nie SOR (szpitalny oddział ratunkowy) ani pogotowie 24h. Proszę z uwagą i zrozumieniem zapoznawać się z informacjami dotyczącymi kontaktu, a wszystko będzie stawało się wykonalnym i łatwiejszym.

Z głębokim szacunkiem i pozdrowieniami dla wszystkich naszych klientów i pacjentów -

- personel Gabinetu i Sklepu Zielarsko-Medycznego w Jastrzębiu Zdroju

Aktualności

Jak wzbudzić żal doskonały

Więcej…

Porady Zielarskie Online

Skorzystaj z wygodnych konsultacji online, które pozwolą Ci uzyskać porady bez wychodzenia z domu.

Zarezerwuj poradę zielarską online - kliknij tutaj.  

Konsultacja zdalna może odbywać się poprzez platformę Skype, specjalny dedykowany link (bez konieczności logowania), lub też drogą telefoniczną. Wybór preferowanego sposobu kontaktu zostanie dokonany w chwili planowanego rozpoczęcia konsultacji. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom, nasi pacjenci mogą skorzystać z profesjonalnej opieki zdrowotnej bez konieczności osobistego stawiania się w gabinecie.

STREFA IGNATIANUM

Wprowadzenie do modlitwy medytacyjnej.

Więcej…

Artykuł tygodnia

Epidemia Głodu - Aktualizacja

Na łamach naszej strony internetowej pragnę raz jeszcze podziękować wszystkim, którzy wspierają razem z nami polskich Misjonarzy i ludność w Afryce. W kwietniu prosiliśmy dla nich o pomoc finansową ponieważ sytuacja w Afryce jest dramatyczna. Zostali pozostawieni bez opieki i środków medycznych, wystarczającej żywności, pitnej wody, a szalejąca pandemia koronawirusa wespół z towarzyszącymi chorobami zaczęły zbierać  ogromne śmiertelne żniwo.
Niemal wszystkie instytucje charytatywne, większość lekarzy i osób niosących pomoc opuściła kontynent Afryki. Pozostali głównie polscy Misjonarze. Ich apel o pomoc - dzięki Bogu - nie pozostał bez echa. My również dołączyliśmy do tych, którzy odpowiedzieli na to wezwanie.

Więcej…