DLACZEGO LUDZIE KŁAMIĄ

b_735_500_16777215_00_images_artykuly_2018_dlaczego-ludzie-klamia-1.jpg

Dlaczego ludzie szerzą oszczerstwa, odbierają bezinteresownie innym dobre imię? Czy tylko po to, by siebie usprawiedliwić, poczuć przez chwilę satysfakcję, że nie ma świata prawdy, wolnego od zła i zamętu? Kłamstwo - grzech główny. Zakaz kłamania został wyryty na kamiennych Mojżeszowych tablicach.

Ojcem kłamstwa jest diabolos - ten, którego celem jest - jak powiada Pismo Święte - sianie zamętu, zamieszanie, skłócanie. Philip Zimbardo, jeden ze współczesnych badaczy psychologii dobra i zła, stawiając pytanie o to, dlaczego dobrzy ludzie czynią zło, powiada, że grzechem anioła niosącego światło, zwanego Lucyferem, jest to, co średniowieczni myśliciele nazywali cupiditas: pożądanie, zachłanność, skąpstwo, potrzeba dominacji nad innymi - przymus, by zagarniać, zawłaszczać, podporządkowywać sobie wszystko i wszystkich.

Taki człowiek wrogie dla siebie otoczenie (które mogłoby obnażyć kłamstwo) będzie od siebie odpychać lub atakować.

dlaczego ludzie klamia 2

Czy są ludzie, którzy potrafią efektywnie zarządzać kłamstwem, którzy dobrze wiedzą, kiedy i jak kłamać, i którym wychodzi to na dobre?

Teraz klasyfikacje zaburzeń osobowości mocno się zmieniły, ale gdy mówiono jeszcze o psychopatii, to wyróżniano tzw. zaburzenia kalkulatywne, w odróżnieniu od  impulsywnych. Ci pierwsi, to osoby inteligentne, o dużych zdolnościach adaptacyjno społecznych, postrzegane często jako dusze towarzystwa. Podobnie jest z osobowością socjopatyczną. Dość często obserwuje się u nich nieodparty, choć powierzchowny urok pozwalający im dosłownie i w przenośni uwodzić innych. Otaczająca prawdziwego socjopatę aura lub charyzma sprawia, że początkowo wydaje się on bardziej czarujący lub interesujący niż większość zwykłych ludzi. Socjopata jest bardziej spontaniczny, bardziej intrygujący, w pewnym sensie ma bardziej "złożoną" osobowość, bywa seksowniejszy, a także zabawniejszy od innych. (...)

Socjopaci są znani zwłaszcza z płytkich uczuć, z powierzchownej i przelotnej natury wszelkich przejawów rzekomo odczuwanej przez siebie serdeczności oraz z szokującej bezduszności. Nie ma w nich ani krzty empatii, żadnego szczerego pragnienia podtrzymywania emocjonalnych więzi z partnerem. Gdy znika powierzchowny urok, ich małżeństwa  czy związek okazują się pozbawione miłości, jednostronne i prawie zawsze krótkotrwałe. Socjopata uznaje żonę, męża (lub partnera) za swoją własność, której utrata może wzbudzić w nim (niej) złość, lecz nigdy nie wywoła smutku ani poczucia winy. Współmałżonek (partner) nie przedstawia więc dla socjopaty jakąkolwiek wartość jedynie jako rekwizyt.

Wszystkie te cechy wraz z listą "objawów" socjopatii sformułowaną przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne stanowią behawioralne przejawy tego, co większość z nas uznaje za niepojęte zaburzenie psychiczne: brak bardzo istotnego zmysłu, czyli sumienia, powoduje życie w iluzji, zakłamaniu. Ta groźna, budząca lęk, a jednak prawdziwa cecha charakteru występuje u 4 procent populacji.

Jeden z najcięższych rodzajów kłamstwa to taki, gdy kłamiemy jedynie po to, by komuś zaszkodzić, czerpiąc z tego dla siebie zyski emocjonalne lub materialne. Po prostu wyrządzamy wtedy  już komuś czyste zło.

dlaczego ludzie klamia 3

Pułapka kłamstwa
Zapewne niejeden z nas obserwował, jak konsekwentny cynik i kłamca, który nie wierzy w nic poza własnymi manipulacyjnymi zdolnościami, potrafi bez oporów szerzyć oszczerstwo i obmowę. Jak posługuje się wiarą otoczenia w najwyższe wartości, by żerować na określonych świętościach i autorytetach, by zaprząc innych do swojego kieratu, intrygi, nagonki. Wtedy "zwykłe" kłamstwa zyskują nowy wymiar i status, przybierają wręcz charakter… demoniczny. Ale oprócz tego, że niszczą ofiarę kłamstwa, jego otoczenie, to niszczą przede wszystkim kolportującego kłamstwo.

Pycha, która jest rozsadnikiem zła w duszy ludzkiej, zbiera wtedy swoje żniwo, prowadząc czasem do życia w atmosferze totalnego zakłamania. A to oznacza także kolejne oszczerstwa, obmowy, odbieranie dobrego imienia. To życie w krainie zła, życie dwoiste. Poczucie totalnej przegranej życia. Czasem początkiem tego był jakiś zły wybór - początkowo nierozpoznany. Błąd, niefortunny wybór towarzysza życia (męża, żony), niewłaściwa profesja, źle rozpoznane życiowe powołanie. W Ewangelii św. Mateusza czytamy: "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi" (Mt 5, 37).

dlaczego ludzie klamia 4

Człowiek, ulegając kłamstwu, pustoszy środowisko wspólnotowe wokół siebie. Hołdując egoizmowi, ulegając powolnemu rozczarowaniu wszystkim, zamyka się w kręgu własnych spraw. Nie dostrzega piękna otaczającego świata i ludzi. Kłamstwo to śmiertelna pułapka. "Wszystko, co stworzył Bóg, było dobre" - powiada Pismo Święte (por. Rdz 1, 31). Odbieranie dobrego imienia światu i stworzeniu to wkroczenie na etap życia w rozpaczy. Częste niezadowolenie, bezsens życia...Najgorszy wariant egzystencji - poza bliskością Boga i człowieka. Psalmista pisze: "Oszust nie zamieszka w domu moim, Kłamca nie ostoi się w oczach moich." [Ps 101,7]. Zatem "Drogę kłamstwa odwracaj ode mnie" (Ps 119, 29). Te słowa należy wołać w swoim sercu każdego dnia.

Reasumując:
Kłamanie to nie tylko celowe zatajanie prawdy. Z punktu widzenia psychologii kłamstwo to ustna wypowiedź zawierająca informacje niezgodne ze stanem faktycznym. Często oczerwniające drugą osobę tylko po to aby uzyskać jakieś korzyści. Definicja kłamstwa zatem ukazuje je jako świadome, wykonane z pełną premedytacją działanie, mające na celu oszukanie odbiorcy. I choć wiele osób uważa, że okłamywanie bliskich w sprawach mało ważnych, czyli tzw. małe kłamstewka to zupełnie normalna i niewinna rzecz, to zgodnie z definicją kłamstwa, zawsze jest ono oszustwem, czyli przejawem nieuczciwości i nieszczerości wobec innych.

dlaczego ludzie klamia 5

Na podstawie Deon.pll i fragmentów wypowiedzi psychologa T.Witkowskiego

Aktualności

Ogłoszenie

Ze względu na nieustające zagrożenia ze strony koronawirusa oraz doświadczenia ze środkami dezynfekcyjnymi podrażniającymi skórę dłoni i "przykrym" zapachem różnych płynów, postanowiliśmy wprowadzić do nabycia w gabinecie specjalistyczne, wyłącznie medyczne, chirurgiczne środki dezynfekcyjne, przebadane dermatologicznie, które nie powodują zmian skórnych i nie "niszczą" dłoni.

Więcej…

Kontakt z terapeutą

Początkowo uruchomiliśmy kontakt drogą mailową z terapeutą później ze względu na wielość otrzymywanych informacji i ograniczenia czasowe, zamieniliśmy sposób kontaktu na wyłącznie telefoniczny. Kontakt mailowy został zlikwidowany o czym informowaliśmy.

Więcej…

Jak wzbudzić żal doskonały

Więcej…

STREFA IGNATIANUM

Wprowadzenie do modlitwy medytacyjnej.

Więcej…

Artykuł tygodnia

Epidemia Głodu - Aktualizacja

Na łamach naszej strony internetowej pragnę raz jeszcze podziękować wszystkim, którzy wspierają razem z nami polskich Misjonarzy i ludność w Afryce. W kwietniu prosiliśmy dla nich o pomoc finansową ponieważ sytuacja w Afryce jest dramatyczna. Zostali pozostawieni bez opieki i środków medycznych, wystarczającej żywności, pitnej wody, a szalejąca pandemia koronawirusa wespół z towarzyszącymi chorobami zaczęły zbierać  ogromne śmiertelne żniwo.
Niemal wszystkie instytucje charytatywne, większość lekarzy i osób niosących pomoc opuściła kontynent Afryki. Pozostali głównie polscy Misjonarze. Ich apel o pomoc - dzięki Bogu - nie pozostał bez echa. My również dołączyliśmy do tych, którzy odpowiedzieli na to wezwanie.

Więcej…