Wprowadzenie do modlitwy medytacyjnej.
Czy trudno jest się modlić? Czy trudno jest spotykać się z Bogiem? – I tak i nie! Modlitwa z jednej strony wiąże się z codziennym zmaganiem, choćby tylko o czas. Z drugiej jednak strony jest ona czymś dziecięco prostym. Dla maleńkiego dziecka nie ma niczego prostszego i bardziej miłego niż trwanie w ramionach rodzica i gaworzenie z nim. W naszej dziecięcej relacji do Boga Ojca jest bardzo podobnie! Niemożliwe?
Bądźmy spokojni! Bóg wystarczająco, ponad wszelką miarę, angażuje się w szukanie kontaktu z nami. Trzeba zatem tylko jednego, byśmy i my dali z siebie wszystko, na co nas stać - głównie czas.
Z bezcenną pomocą przychodzą nam także Święci żyjący na przestrzeni wieków. Są oni z Łaski Ducha Świętego wielkimi mistrzami modlitwy. Wiele się od nich uczymy, stając się uważnymi uczniami w ich szkole modlitwy.
Dlatego w tej części Strefy Ignatianum będziemy przedstawiali pomocne Ćwiczenia Duchowne św. Ignacego Loyoli, które zasadnie można nazwać szkołą modlitwy. Wśród kilku podstawowych sposobów modlitwy zaproponowanych w Ćwiczeniach św. Ignacego z Loyoli jest medytacja. Na początku Ćwiczeń proponujemy praktykować ją raz w tygodniu. Medytacja ignacjańska to dość dokładnie określony ciąg działań, w których staramy się być zarówno uważnymi słuchaczami Boga jak i Jego rozmówcami.
Strefa Ignatianum kierowana jest głównie do osób, które uczestniczyły w rekolekcjach ignacjańskich. Dla tych, którzy o nich nie słyszeli lub nie potrafią się zdecydować, powiem jedno.: To najbardziej niezwykła, wyjątkowa i niesamowita z Dróg. Jeżeli myślisz czasem by cokolwiek zmieniło się w Twoim życiu - zacznij od FUNDAMENTU.
Poniżej podajemy ośrodki jezuickie. Wybierz miejsce, a następnie wejdź (kliknij) w rekolekcje ignacjańskie i zacznij właśnie od "fundamentu". PRZEŻYJ TO NA WŁASNEJ SKÓRZE!
Lista ośrodków jezuickich w Polsce:
Dom Rekolekcyjny św. Józefa
Al. Św. Andrzeja Boboli 1, 43-502 Czechowice-Dziedzice
tel.: 32-214-45-60; kom: 797 907 707
czechowice.jezuici.pl/
Dom Rekolekcyjny św. Ignacego Loyoli
Centrum Duchowości Księży Jezuitów
ul. Św. Kingi 74/84, 42-226 Częstochowa
tel: 34 324 40 19, fax: 34 360 51 57
czestochowa-jezuici.pl/
Ignacjańskie Centrum Formacji Duchowej
ul. Tatrzańska 35, 81-313 Gdynia
tel: 58-621-05-15
icfd.pl
Dom Formacji Duchowej – Jezuici
ul. Stawiszyńska 2, 62-800 Kalisz
tel: 62-768 24 33, 62-757-34-46 fax: 62-768 24 30
dfdkalisz.jezuici.pl/
Dom Rekolekcyjny OAZA
89-525 Sucha na Pomorzu 124
tel: 609 458 608
sucha.jezuici.pl
Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury (ECCC)
ul. Olecka 30, 04-984 Warszawa-Falenica
tel: 22-872-04-41, fax: 22-872-02-85
eccc.pl
Dom Rekolekcyjny NMP Nieustającej Pomocy”Górka”
ul. Ks. Kaszelewskiego 9, 34-500 Zakopane
tel: 797 907 702 lub 18-202-41-10,
gorka.jezuici.pl
Dom Św. Ignacego
ul. Zygmunta III 6
84-104 Jastrzębia Góra
tel. +48 505 895 424
jastrzebiagora.jezuici.pl
„Manresa” Dom Formacji Stałej
Stara Wieś 778
36-200 Brzozów
tel.: 13 / 430 90 99
manresa.jezuici.pl
A dla tych wszystkich, którzy mają za sobą pierwsze medytacje rekolekcyjne (fundament rekolekcji ignacjańskich), będziemy w Strefie Ignatianum podawali raz w tygodniu - zaczynając od najbliższej środy 5 lutego 2020 - punkty z propozycją do medytacji modlitewnej.
ZAPRASZAMY w DROGĘ - z BOGIEM!
PRZYGOTOWANIE DO SPOTKANIA MODLITEWNEGO.
Przygotuj Pismo Święte, Krzyż lub święty wizerunek np Jezusa, św.Rodziny, Najświętszej Marii Panny lub inny (celem lepszej koncentracji), świecę.
Mała uwaga przed medytacją. Niektórzy ludzie siadają do medytacji, otwierają Pismo Święte i wtedy po raz pierwszy zaczynają czytać puncta. Czytają je i zatrzymują się nad zagadnieniami, które ich zastanawiają. Taka praktyka ma w Kościele bogatą tradycję i nazywa się „czytaniem duchowym”, ale puncta służą do czegoś innego. Robiąc medytację ignacjańską z podanych punktów warto mieć je już wcześniej przeczytane lub przynajmniej przejrzane i wiedzieć, jaki fragment Pisma Świętego będziemy medytować (to jest, razem z wcześniejszym wyborem miejsca i czasu medytacji tzw. „przygotowanie dalsze”, które najlepiej jest zrobić nie przed samą medytacją ale np. poprzedniego dnia). Mnie osobiście najlepiej odpowiada takie przygotowanie, kiedy sprawdzam w Biblii jakiego fragmentu będzie dotyczyła medytacja i przeglądam dane mi puncta podkreślając ołówkiem jakieś fragmenty, które mnie w jakiś sposób poruszają. Podczas medytacji zwykle wracam, tak do tekstu Pisma Świętego jak i punktów, zwłaszcza wtedy, kiedy rozproszyłem się, lub przy pierwszych podejściach do tekstu nic mnie w nim nie poruszyło.
Czasem tak jest, że mimo kilku prób wejścia w rozmyślanie ciągle trudno mi jest wejść w treść Pisma Świętego. To nie jest przyjemne uczucie i wtedy rodzi się pokusa, aby dać sobie spokój i pozwolić, by myśli przez chwilę poszybowały spontanicznie w swoją stronę albo by zmienić na chwilę pozycję ciała na wygodniejszą. To zwykle kończy się zupełnym odejściem od medytacji w fantazje lub sen. Wtedy zwracam uwagę na różne słowa, czasem jeszcze raz czytam coś z punktów. Ostatecznie, jeżeli jakieś myśli rozpraszają mnie wyjątkowo natarczywie, staram się "przejść na odbiór”: patrzę na wizerunek Jezusa na ikonie lub płomień świecy przede mną, uświadamiam sobie jak siedzę lub oddycham w obecności Jezusa, zdaję sobie sprawę z tego, że Bóg jest ze mną, widzi mnie, cieszy się, wie o każdej mojej myśli. Następnie wracam do szukania treści, która poruszy mnie. Z czasem każdy znajduje własne sposoby. Warto szukać.
Warto też założyć specjalny zeszyt, rodzaj "dzienniczka duchowego" aby zapisywać refleksje, poruszenia podczas modlitwy i czasem do tego wracać. To pozwala uwrażliwiać duszę i szybciej zmieniać własne życie.
Zaczynamy.
Dobrze jest osobiście odnaleźć tekst biblijny w Piśmie świętym ale podaję go również poniżej:
Wprowadzenie do modlitwy:
Tekst: Łk 10, 38-42
"Jezus przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go w swoim domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która usiadłszy u nóg Pana, słuchała Jego słowa. Marta zaś uwijała się około rozmaitych posług. A stanąwszy przy Nim, rzekła: "Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła". A Pan jej odpowiedział: "Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będziepozbawiona".
Prośba: o serce otwarte na spotkanie z Drugim
Myśli pomocne w rozważaniu:
- Przeczytam powoli dzisiejszy fragment Ewangelii i postaram się wyobrazić tę scenę – tak jakbym był jej świadkiem. Jezus wchodzi do wsi, gdzie mieszkają Jego przyjaciele. Zatrzymuje się u nich, a tam są dwie kobiety. Jak Jezus na nie patrzy, co czuje spotykając się z nimi, mogąc u nich odpocząć?
- Marta jest kobietą czynu. Chce ugościć Jezusa najlepiej jak potrafi. Być może jest w tym jakaś chęć pokazania, że jest dobrą gospodynią, może jest to pragnienie służenia. Jednak ta służba nie była pochwalona przez Jezusa. Zwrócił Marcie uwagę, że zbyt wiele wzięła na siebie, że zapomniała o tym, co najważniejsze – o sensie spotkania, o czerpaniu radości z bliskości Boga. Jak się w tym odnajduję? Czy widzę w postawie Marty trochę siebie, swojej codzienności pełnej zabiegania i troski o wiele?
- Jezus nie zwraca uwagi Marii, by pomogła siostrze – co w jakiś sposób nakazywałaby gościnność. On odwraca tę sytuację i mówi, że to Maria wybrała najlepszą cząstkę – zaczęła spotkanie w sposób odpowiedni – od słuchania Jezusa, od siedzenia u Jego stóp. Jakie są moje spotkania z Bogiem i z drugim człowiekiem? Czy są przestrzenią załatwiania kolejnych spraw czy słuchania i wpatrywania się w drugiego? Czy potrafię słuchać, towarzyszyć, spotkać się z kimś na głębszym poziomie?
- Przyjrzę się raz jeszcze jak Jezus patrzy na Martę. Czy w Jego wzroku jest potępienie czy troska? Czego Jezus pragnie dla mnie dziś, w odniesieniu do tej Ewangelii? Porozmawiam z Nim o tym szczerze, przyglądając się temu, jak On patrzy dziś na mnie.
Na koniec tej modlitwy porozmawiaj z Jezusem o tym wszystkim, co Cię najbardziej poruszy, co przeżyjesz jako ważne dla Twego życia. Te poruszenia zapisz w swoim dzienniku, by bardziej Cię dotknęły i miały moc przemienić Twoje życie.